Az Európai Zöld Párt (EZP) európai uniós tagpártjainak képviselői közösen dolgozták ki az EZP közös kiáltványát az európai választásokra.
Az EZP választási gyűlésén 2014. február 22-én Brüsszelben az EZP tagpártok képviselői egyhangúan elfogadták a 2014-es kiáltványt.
TISZTELT EURÓPAI POLGÁR!
Szeretnénk meghívni Önt, hogy vegyen részt az európai parlamenti választásokon 2014. május 22. és 25. között. Azt szeretnénk, ha a Zöldekre szavazna.
Ebben az évben lesz 100 éve, hogy kitört az első világháború és 57 évvel ezután a római szerződés megalapozta azt, amit ma Európai Unióként ismerünk. Az európai egyesítés megszabadította a kontinenst a háborúk évszázados keservétől. Ez inspirálta a diktatúrák és autoriter rendszerek eltávolítását. Lehetővé tette tagállamai számára a gazdasági rekonstrukciót a társadalmi igazságosság szellemében, és élharcossá tett bennünket a környezet fenntarthatóságáért vívott küzdelemben. Minden egyes bővítéssel gazdagabbak lettünk kulturálisan, megtanultuk elismerni egymás képességeit és ugyanannak a kihívásokkal teli projektnek válunk résztvevőivé. Semmi kétség nem fér ahhoz, hogy az Európai Unió felépítése egy történelmi jelentőségű teljesítmény.
EURÓPA MOST VÁLASZÚT ELŐTT ÁLL
Mi, Zöldek hiszünk benne, hogy Európa a közös hazánk és jövőnk is. Igen, ez a jövő veszélyben van. Ha az EU eredményeinek megőrzése és további fejlesztése a célunk, akkor eljött az ideje a politikai irányváltásnak és az Európai Unió demokratikus megújulásának. A közös jövőnk megőrzése érdekében célunk Európa megerősítése. Emiatt állunk ki a szolidaritás, a fenntarthatóság és az igazságosság mellett. Amennyiben teret adunk a populizmusnak, a nacionalizmusnak vagy a gazdasági sovinizmusnak, biztosak lehetünk abban, hogy Európa egyik régiója, országa sem marad és nem is válik jómódúvá egymagában. A jelenlegi globalizált világban kizárólag a közös cselekvés és összefogás ad nekünk esélyt az ijesztő társadalmi, környezetvédelmi, gazdasági és biztonsági kihívásoknak való megfelelés során. Igazságos gazdasági közreműködésre van szükség, amely tiszteletben tartja az ökológiai felelősségünket. Nemzeteink között szolidaritásra van szükség. Erős demokráciára van szükség. Értékeink szerint kell éljünk, fenntartva a szabadságot és a szabadságjogokat belföldön és nemzetközileg is.
A VÁLSÁG SZORONGÁST ÉS HARAGOT KELT – A REMÉNY ÉS BIZTONSÁG KIÉPÍTÉSE A CÉLUNK
A neoliberális liberalizáció hatására a pénzügyi piacok mozgatórugója a rövid távú kapzsiság lett, aminek a következménye a mai napi tartó pénzügyi válság. A válság számos társadalmi, demokratikus és gazdasági eredményt alapjaiban rendetett meg vagy rombolt le, aminek hatására jelenleg az Európai Unió a növekvő frusztráció, félelem és harag kihívásaival kell szembe nézzen. A válságtól szenvedő országok számára előírt válságkezelés csak növelte a társadalmi megosztottságot, igazságtalanságot, kockára tette számos polgártársunk jólétét és aláásta a társadalmaink fejlődési lehetőségeit, amely hihetetlen módon gyengíti a demokráciát. Jelenleg az európaiak 25%-a kitett a szegénységnek és társadalmi kirekesztésnek: 27 millióan munkanélküliek, majdnem minden ötödik fiatal európait érintve! A legvédtelenebbek fizetik meg a válság legvaskosabb árát. Nem csoda, hogy az igazságtalanság félelmet és haragot szül kontinens szerte. Habár mi is dühösek vagyunk, ezt reménnyé szeretnénk átformálni.
A gazdasági modellünk nem fenntartható. A gazdasági válság folytatódik. A klímacsúcsok sorozatos sikertelensége egy közös megállapodás elérésében mutatja meg a leginkább, hogy milyen távol állunk a katasztrofális klímaváltozás elkerülésétől. Sajnos a rövid távú gondolkodás és a lobbisták beszűkült érdekei az uralkodó mozgató rugók jelenleg is. Európa szerepe alapvető fontosságú a fenntarthatóbb, demokratikusabb és igazságosabb társadalmak kiépítésében. Gondoljon csak bele: a pénzügyi piac és a globális vállalatok megszelídítésével visszaszorítható az adócsalás és adókerülés, átalakítva ezzel Európa energiaellátását a klímaváltozás kihívásainak megfelelve. Ezek mind csak példák azokra a sürgető lépésekre, amelyek a legnagyobb tagállamok képességeit is meghaladják. Együttműködésre van szükségünk az EU-n belül ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk kezelni ezeket a kérdéseket.
Az általunk hangsúlyozott változások demokratikus újraszervezéssel együtt kell végbemenjenek. Egy olyan Európai Uniót akarunk, amely élen jár a közvetlenebb és nagyobb részvételt nyújtó demokráciában. Intézkedéseikért felelőségre vonhatóvá kell válnia az olyan vezető szervezetek, mint az Európai Bizottság és a Központi Bank. Az Unió egy hatékony és többszintű demokráciává kell váljon, ahol a sokszínűség az egyik legnagyobb érték.
A SZAVAZATA SZÁMIT – HARCOLJUNK EGYÜTT EGY EURÓPAI ALTERNATÍVÁÉRT
Szeretnénk, ha csatlakozna hozzánk a gazdasági, politikai és társadalmi átalakulásban, amely egy olyan jövőbeli jólét kiépítéséhez vezet, amely a fenntartható növekedésen és az ipar zöld újjáéledésén alapul. Következetes és fenntartható politikára alapozva, új befektetések és sok zöld munkalehetőség hozható létre, megalapozva a rendes munka, az egyenlő bérek, a munkavállalói jogok, a nagyobb gazdasági mobilitás, a regionális fejlesztések valamint a kis- és középvállalatok sikerességéhez szükséges alapvető feltételeket. Kitartunk amellett, hogy az európai energiapolitika visszafordíthatja a klímaváltozást: mondjunk igent a megújuló energiára és a hatékony energiafelhasználásra és mondjunk nemet a nukleáris és szénalapú energiára, mondjunk nemet a palagázra. Ez mind része a Zöld Gazdasági Fordulat programunknak .
Az Zöldek mindig is a környezeti felelősség elkötelezett szószólói maradnak. Segítsen nekünk kiállni azokkal szemben, akiknek a fejlődés megakadályozása a célja, akár a jobb, akár a bal vagy akár a lobbisták oldaláról is legyen szó. Fenntarthatóbb mezőgazdasági politikát követelünk. Fontos szerepet játszottunk az EU halászati politikájának megújításában. Hangsúlyozzuk az átláthatóság és a vállalati felelősségvállalás fontosságát. Következetesen küzdünk a fogyasztói és polgári jogokért. A környezettudatosság a társadalmi felelősségvállalás része. Ha elpusztítjuk a környezetünket, a gazdaságunk és jólétünk alapjait iktatjuk ki.
A Zöldek a társadalmi igazságosság zászlaja alatt küzdenek a társadalmi kirekesztés ellen, a fenntarthatóságért a megszorításokkal szemben. Úgy szeretnénk élni az életünket, hogy a biztonság és a lehetőség ne csak a múlt legendája legyen számunkra. Ebben az egyben az Unió biztosan irányt kell váltson! Küzdeni kell a fiatalok munkanélkülisége ellen, a hajléktalanság, a szegénység és a reményvesztettség ellen. Ott, ahol a tagállamok nem akarnak vagy nem tudnak megfelelni, együttesen, európai polgárokként felülkerekedhetünk a problémán. Építsük fel a társadalmat támogató Európát.
Az egyéni emancipáció, szabadság és szabadságjogok veszélyben vannak. Csak gondoljunk az államilag szervezett megfigyelőrendszerekre, az olyan kisebbségek, mint a bevándorlók, az LMBT vagy a roma közösségek jogaival kapcsolatos szabálytalanságokra. Semmi szín alatt nem tolerálhatjuk a megkülönböztetést sem faji, bőrszín, etnikai vagy társadalmi származás, örökölt tulajdonság, nyelv, vallás vagy hit, politikai vagy másmilyen vélemény alapján, sem nemzeti kisebbségi tagság, tulajdon, születés, fogyatékosság, kor, szexuális orientáció, nemi identitás vagy bármely más besorolás szerint. Az EU egyik alapelve a nemek közti egyenlőség. Hatalmas szakadék tátong azonban ezen jog elismerése, valamint az elért jogi eredmények és a megvalósítás között. A Zöldek hozzáállása az, hogy a nemek egyenlőségét és nők felemelkedését egyszerre kell támogatni: olyan egyértelmű és kötelező érvényű célokkal, amelyekkel a nemi egyenlőség minden szinten megvalósítható.
Szükséges egy digitális jogszabály kidolgozása, amely garantálja az örökölt szabadságjogainkat a digitális korban. Sikeresen küzdöttünk a hamisítás elleni kereskedelmi megállapodás ellen (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA), amely veszélyeztette a szabadságunkat. Megvédtünk a privatizációs nyomással szembeni jogunkat. Az ilyen küzdelmek Európa alapértékeit érintik.
A Zöldek újra életre akarják kelteni az európai demokráciát, amelyet meggyengítettek a lobbik, a nemzeti kormányok képtelensége érdekeik megvédésére, a demokratikus felhatalmazás nélküli technokraták politikája és a populisták bűnbakkereső retorikája. Az Európai Parlamentet meg kell erősíteni, fel kell hatalmazni az Európai Bizottság, a Nemzetközi Pénzalap (IMF) és az Európai Központi Bank eljárásai feletti ellenörzési hatáskörrel. A polgároknak meg kell adni a lehetőséget, hogy érdemben meghallgassák őket és közvetlen beleszólásuk legyen a demokrácia folyamataiba. Az EU szükség esetén egységesen cselekedjen és közös hangon szóljon, de ne vegye el választás jogát polgáraitól. Ennek fontos része a túlzott lobbi visszaszorítása. Emellett a nemek demokráciájára is nagy szükség van: több nőt az európai intézményekbe és az európai vállalatok igazgatótanácsaiba.
Nem szabad megijedni szuverenitásunk közös gyakorlásától, ha ez az egyetlen módja annak, hogy megőrízzük önrendelkezésünket: ennek az eszközei a bankunió, a pénzügyi tranzakciós adó, küzdelem az adózási igazságosságért és az adókerülés ellen. Az Unió a jó szomszédság politikáját kell folytassa a határain belül és külföldön is. Ebbe beletartozik a kultúrák kölcsönös megismerése, közös oktatási tervezetek kialakítása és az esetleges bővítés iránti nyitottság fenntartása. Mi kiállunk a globális igazságosság, a méltányos kereskedelem, az emberi jogok védelme, a polgári konfliktus-megelőzés és a többoldalú konfliktusmegoldás mellett. Európa a menekültek mentsvára kell legyen, nem pedig „Európa-erőd”. A globális felelősségvállalást támogató Európa nem csak a saját javunkat szolgálja, de az egész bolygóét is.
A DÖNTÉS AZ ÖN KEZÉBEN VAN
Az európai polgárok közvetlenül megválasztott törvényhozó testülete az Európai Parlament, amely a nemzeti kormányokkal együttműködve hoz döntéseket olyan ügyekben, amelyek hatással vannak a mindennapi életre: munkavédelem, innováció, munkahelyteremtés, fogyasztóvédelem, környezetvédelem, élelmiszerbiztonság, állatvédelem, adatvédelem és a nem közötti egyenlőség terén. Emellett segítséget nyújt olyan helyi és regionális projektek fejlesztésében, melyek elősegítik fenntarthatóság és társadalmi befogadás fejlesztését. A Zöldek változásokat érnek el az Európai Parlamentben. Ezt szeretnénk folytatni még nagyobb erővel. Ehhez szükségünk van a támogatására, a szavazatára.

Segítsen Európa megváltoztatásában, szavazzon a Zöldekre!
EURÓPÁNAK ZÖLD GAZDASÁGI FORDULATRA VAN SZÜKSÉGE

A jelenlegi válság során az Európai Uniónak nem sikerült beváltania ígéreteit, amelyet polgárai nagy részének tett. Minden volt csak egységes nem a megoldás keresésében. Éppen ezértkínálnak a Zöldek új stratégiát.
Nekünk, európaiaknak egyesítenünk kellene erőnket - pont ezt jelenti a szuverenitás – ahhoz, hogy a jövőnket közösen alakítsuk. A szociálisan süket és a környezetvédelmre vak megszorítások helyett, mi három utat mutatunk a fenntarthatóság fele: küzdelem a munkanélküliség, szegénység és minden nemű társadalmi igazságtalanság ellen; a gazdaság átalakítása innovációk és ökológiailag hatékony megoldások segítségével; a környezet védelme ás a klímaváltozás megállítása céljából; a pénzügyi szféra szabályozásának átalakítása a valós gazdaság szolgálata érdekében. Mi ezt nevezzük az európai Zöld Fordulatnak.
SZOLIDARITÁS, SZILÁRDSÁG ÉS FENNTARTHATÓSÁG
Nem akarjuk, hogy az EU és tagállamai olyan túlzott mértékű adóságot halmozzanak fel, amely a polgárait és a jövő generációkat terheli. Ennek része, hogy az adóságot, legyen az magán vagy állami, fenntartható szintre kell csökkenteni és biztosítani kell azt, hogy ezt a forrást fenntartható, értékteremtő befektetésekre fordítsák. Ehhez szükség lesz, hogy a magán és állami adosságok szerkezetét átalakítsuk. Emellett a társadalmi problémákkal is foglalkoznunk kell: a munkanélküliséggel, a szegénységgel, az egyenlőtlenségek csökkentésével, az egészségügy és oktatásfejlesztésével. Ehhez természetesen jelentős befektetésekre lesz szükség. Végül, de nem utolsó sorban a környezeti problémáinkra is megoldást kell találni : a klímaváltozás visszaszorítására, a természetes energiaforrások kimerülésére és a biodiverzitás csökkenésére. Egy olyan vidékre van szükségünk, amely fenntartható mezőgazdasággal, gazdaságilag és társadalmilag élénk vidéki régiókkal és elegendő halkészlettel rendelkezik a partmenti közösségek fenntartásához.
Azzal, hogy a világban vezető szereplővé válunk az olyan megoldások kifejlesztésében és megvalósításában, amelyek lehetővé teszik a megfelelő életszínvonalat a bolygó korlátainak tiszteletben tartásával, egy új gazdasági dinamizmus kulcsát találhatjuk meg, amely munkalehetőségekhez és növekedéshez vezet. Maximálisan visszautasítjuk a versenyképességi paktumot , hiszen az bérmegszorításokhoz, a jóléti rendszerek leépítéséhez és a közjavak privatizáláshoz vezet. A pénzügyi fenntarthatóság kéz a kézben kell járjon az erős társadalmi és környezeti fenntarthatósággal. A megszorítások a jelenlegi gazdasági helyzetben az ellenkező irányba löknek minket.
A SZOCIÁLIS EURÓPA MEGTEREMTÉSE
Európát a társadalmi igazságosság alapelvei szerint kötelességünk felépíteni, mivel a szociális problémák egyre több ember számára részei a mindennapoknak. Az európai Zöldek hisznek az olyan politikában, amely visszaszorítja a növekvő egyenlőtlenségeket, és amely elkötelezett amellett, hogy ne lehessen senki másodrangú állampolgár az EU-n belül. Alapvető fontosságú, hogy az olyan társadalmi problémákkal , mint a szegénység és az egyenlőtlenségek komolyan szembenézzünk .
A széles körű munkanélküliség, főként, a fiatalok munkanélkülisége és az idősebb korosztályt érintő szegénység, kulcsfontosságú eleme a társadalmi igazságtalanságnak. Az olyan politikai segítséget ígérő intézkedések, mint az Ifjúsági Garancia, csak akkor lehetnek sikeresek, ha megfelelő tőkével rendelkeznek és mindenek felett egy erős munkahelyteremtő politikával vannak megalapozva. A tagállamok továbbra is fenn kell tartsák a küzdelmet a gyermekek szegénységével szemben a bizonyítékon alapuló korai beavatkozás módszerével. Az Unió véget kell vessen a társadalmi dömpingnek, a nulla órás szerződéseknek, az alulfizetett munkahelyeknek és az igazságtalan szakmai gyakorlatoknak. A Zöldek kiállnak a minimális szociális juttatások és garanciák igazságos és fokozatos megemelése mellett a nemzeti feltételeket és a munkaerőpiaci modellt figyelembe véve - főként a munka minőségét és biztonságát, valamit a béreket, közegészségügyet és a nyugdíjakat tekintve. Egy olyan irányba szeretnénk fordulni, ahol a szociális juttatások könnyebben hordozhatóak, amelyet egy európai „szociális kártya” bevezetésével valósítanánk meg, szigorú és kötelező adatvédelmi szabvány alapján, gördülékeny, országok közötti ügyintézéssel, amely az európai állampolgárságot egy sokkal konkrétabb fogalommá alakítaná.
Azt akarjuk, hogy az Európai Központi Bank (EKB) makrogazdasági és pénzügyi stabilitást biztosító célokat határozzon meg, amelybe beletartozik a munkavállalás elősegítése. Emellett a munkavállalás jelentős növelése érdekében Európában az egész piac aktiválására van szükség, főként a munkavállalók szabad mozgása és a szolgáltatások terén.
Fontos számunkra, hogy az európai jogban le legyen fektetve egy társadalmi fejlődést célzó kikötés, amelyben a hangsúly a szociális Európa kiépítésén lenne. A társadalmi egyensúly érdekében Európa a szellemi tőke elvándorlásával kell megküzdjön a válság sújtotta övezetekben - főként fiatalok körében - valamint a kivándorló munkavállalók kizsákmányolásával, anélkül, hogy a szabad mozgás alapvető jogát korlátozná. A Zöldek új eszközök kifejlesztését szeretnék látni, amelyekkel mérsékelni lehetne a munkanélküliség mértékét. Támogatjuk a nők emancipációját a társadalomban és a gazdaságban. Az „ugyanazért a munkáért egyenlő béreket” elv alapvető szabályként kell szerepeljen az EU-ban, ahogy az egyenlő képviselet is a vállalatok igazgatótanácsában. A gyermekvállalás sem a nő, sem a férfi szempontjából nem szabad, hogy a karrier kiteljesedését megakadályozó tényező legyen. A kor szerinti megkülönböztetés elleni küzdelem során a Zöldek harcolnak az olyan korhatár ellen, amely korlátozza a közszolgálati hozzáférést. Kiállunk egy minden tagállamra érvényes nyugdíjmodell mellett. Hisszük, hogy a szociális Európa újjáélesztése szorosan kapcsolódik a munkaadói szövetségek és a szakszervezetek felelősségeit érintő párbeszéd megújításához. Az európai multinacionális vállalatok határokon átnyúló kollektív szerződéseit it támogatni kell.
PÉNZÜGYI PIAC KONTROLÁLÁSA
Öt évvel a pénzügyi váltság kirobbanása után, a rendszert még mindig olyan bankok irányítják, amelyek túl nagyok vagy túlságosan egymással kapcsolatosak ahhoz, hogy megbukjanak, ezáltal pedig nagyon veszélyesek. A bankokat segítő segélycsomagok több milliárdba kerültek az európai adófizetőknek: ez soha többet nem szabad előforduljon. Célunk a megfelelő méretű és sokszínű pénzügyi szektor, amely segít a fenntartható befektetések beindításában a termelő ágazatokban. Szigorú szabályokat javasolunk a banki tevékenységek kategorizálása szempontjából az alapján, hogy melyek alapvető fontosságúak a társadalom szempontjából és melyek nem. A Zöldek nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy biztosítva legyen azoknak a banki termékeknek és tevékenységeknek az európai piacról történő eltávolítása, amelyek potenciálisan destabilizálják a pénzügyi rendszert. Az európai hatóságoknak előnyös lenne kihasználni ezt a lehetőséget. Kizárólag a társadalom számára hasznos pénzügyi termékek és tevékenységek bevezetése engedélyezhető. Kezdeményezéseink hatására az államkötvényekkel kapcsolatos spekulációk törvénytelenné váltak; megzaboláztuk a bankárbónuszokat; rákényszerítettük a bankokat az adóparadicsomokban folytatott tevékenységeik felfedésére; elértük az Európai Központi Bank demokratikusabb elszámoltathatóságát. Mi, Zöldek büszkék vagyunk az ezen a területen elért eredményeinkre.
Most a sikereinken alapulva kell tovább építkeznünk. Azt akarjuk elérni, hogy az ügyfelek minőségi, független tanácsokat kapjanak az összes pénzügyi szolgáltatással kapcsolatban. A pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos törvénykezés nem támogathatja tovább a piaci erő koncentrációját a h, kis, fenntartható bankokkal rovására . Hiszünk benne, hogy szükség van egy európai bankunióra, ahol a közös bankjaink áttekinthetőek, a közös hatóság és tőke kisegítheti a bajba jutott bankokat és egy közös biztosítási rendszer 100 000 eurós összegig biztosít minden letétet. Az EU intézményei vissza kell szorítsák a rövid távú gondolkodást, amely súlyos következményekkel jár a stratégiai fontosságú, fenntartható befektetéseket illető döntések terén.
ÁLLAMHÁZTARTÁS: IGAZSÁGOS ÉS HATÉKONY ADÓZÁS
Jelenleg az adók aránytalanul nagymértékben az alacsony és középszintű jövedelemmel rendelkezőket terhelik, mialatt megközelítőleg 1 000 milliárd €-t veszít a rendszer különböző visszaélések és csalások miatt. Célunk az adózás hatékonyságának és igazságosságának visszaállítása. Csökkenteni akarjuk a munkát érintő adóterheket és a környezetszennyezés és hulladék megadóztatása a célunk. A tőlünk telhető legtöbbet megtesszük annak érdekében, hogy a pénzügyi tranzakciókra adót vessünk ki, a befolyásos lobbicsoportok ellenállása ellenére is. Azt szeretnénk, hogy a nagy vállalatok és a jómódú egyének megfelelő mértékben vegyék ki részüket a közterhekből, szerintünk szükség van egy közös európai álláspontra a vállalati és vagyonadót illetően, beleértve a minimálbért. Emellett szintén létfontosságú egy közös támadás az adóelkerülés, adócsalás és az adóparadicsomok ellen, amelynek első lépése a banki titoktartás feloldása. Ami a kiadási oldalt illeti, a Zöldek nyíltan harcolnak az olyan pazarló és ökológiailag káros kiadások ellen, mint a fosszilis tüzelőanyagok támogatása vagy nukleáris programok, mint például a nemzetközi termonukleáris kísérleti reaktor (ITER). Az örökölt államadóság kezelése érdekében fontos felállítani egy adósságkezelő alapot és fokozatosan bevezetni közös adóság instrumentumokat (Eurobond) ahhoz, hogy biztosítsuk az államháztartás fenntarthatóságát. A gazdaság újjáélesztése és a pénzügyi unió megőrzése okán, támogatjuk az EU-s költségvetés növelését, főként saját forrásokból, és fontos, hogy olyan pénzügyi szolidaritást ösztönző eszközök kialakítása, amelyek segítenek a gazdasági újjáépítés finanszirozásában.
NÖVEKEDÉS: A FENNTARTHATÓ EURÓPAI IPARI RENESZÁNSZA
Az európai gazdaságot egy olyan globális energia- és forráshatékony vezető erővé szeretnénk formálni, ahol a kevésbé energiaigényes és megújuló technológia az alapkő, és ahol hatalmas fejlődéseket érünk el a források fel-, újra- és kihasználásában és az újrahasznosításban. Fontos, hogy a források hatékony felhasználása és az öko-innováció, ezzel erősítsük meg a szakpolitikákat és az összes gazdasági szektor befektetéseit. A Zöldek ezen mozgalma új, minőségi munkahelyeket hoz létre mind a magas, mind az alacsony képzettségi szinttel rendelkezők számára számos területen. Emellett jobb munkakörülményekkel és munkavállalói egészséggel is számolhatunk.

Ez a jövőbeli gazdasági rugalmasságot is növeli. Az ipar nem követhet olyan hamis utakat, mint a palagáz fúrás vagy az étel üzemanyaggá alakítása. Ehelyett inkább partner kell legyen az olyan zöld innovációs törekvésekben mint az öko-tervezési szabályok népszerűsítése, a közbeszerzés, állami segítségnyújtó programok, magánbefektetések, kis- és középvállalkozások, kutatások megfelelő finanszírozása, fejlesztés és oktatás, vállalkozások támogatása, főként a szociális vállalkozások esetén, jó ipari kapcsolatok, munkahelyi demokrácia és a nagyvállalati érdekek elleni küzdelem. Ezek mind a törekvéseink részét kell képezzék. Meg akarjuk erősíteni a szakszervezeteket és a nemek egyenlő részvételét a dolgozókat érintő döntéshozatalban. A kereskedelmi politika a fenntartható ipari reneszánsz támogatója kell legyen, tiszteletben tartva és szolidaritást mutatva globális partnereink irány. Ebben a témában a legfontosabb lépés egy európai megújuló energiaközösség megalapítása lesz a fosszilis üzemanyag-függőség megtörése érdekében.
A MI BOLYGÓNK, A MI OTTHONUNK!

KOMOLYAN VENNI A KLÍMAVÁLTOZÁST ÉS AZ ÖKOLÓGIAI VÁLSÁGOT
A klímaváltozást és a biodiverzitás csökkenése számos társadalom számára jelent fenyegetést szerte a világon. Az ökológiai válságot beárnyékolja a jelenlegi gazdasági válság, de a helyzet egyre akutabbá válik az ökoszisztéma lehetséges összeomlásával, amely az életmódunkat veszélyezteti. 2013-ben augusztusra többet használtunk fel a föld erőforrásaiból, mint amennyit egy év alatt újra tudnánk termelni.
Jelenleg már semmi kétség nem fér ahhoz, hogy az emberiség a klímaváltozás fő okozója és a további cselekvés elmaradása katasztrofális következményekkel jár. A bolygónknál nagyon hamar be fog telni a pohár, és az energiafogyasztásban és gyártási folyamatokban beálló radikális változás nélkül a klímaváltozás visszafordíthatatlanná válik. Ennek ellenére még léteznek megoldások, amelyekkel jelentős környezeti, gazdasági, társadalmi és egészségügyi előnyökre tehetünk szert.
AZ EURÓPAI, KLÍMÁVAL ÉS ENERGIÁVAL KAPCSOLATOS TÖRVÉNY
Egy következetes EU-s klíma- és energiatörvényt akarunk, amely tükrözi a globális törekvéseinket, törvényileg kötelező kibocsátási kvótán alapszik, amely betartása szankciókkal biztosított. Ez ösztönzőleg hat majd a fenntartható gazdasági átalakulás és a veszélyes klímaváltozás megváltoztatása irányában. Az ENSZ 2015-ös klímacsúcsa (COP 21) során kötelezően érvényes megállapodást kell létrehozni. Rohan az idő és az EU a tagállamokkal együttesen kell szerepet vállaljon a biztonságosan teljesíthető követelményekről szóló egyezkedési folyamatban. Ez azt is jelenti, hogy növelni kell a már létező, de elavult üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére kitűzött célokat a 2020-as évre, amely jelenleg az 1990-es szinthez képest 20%, 30%-ra kell emelni. Emellett az 1990-es szinthez képest legalább 55%-kal szükséges csökkenteni a kibocsátást 2030-ra ahhoz, hogy 2050-re egy szénalapú energiától egyáltalán nem függő társadalmat hozzunk létre.
A törvényileg kötelező megszorítások a szennyezés és a szennyezéssel kapcsolatos gyakorlat megváltoztatásának legjobb módja. Az EU Kibocsátási Kereskedelmi Sémáját (ETS) radikálisan meg kell újítani ahhoz, hogy egy hatékony eszközt kapjunk. Ha ez nem érthető el, akkor a Zöldek a nemzeti legalacsonyabb szénár meghatározását tűzik ki célul. A közhivatalok, vállalatok és főként a pénzügyi szektor legfontosabb célkitűzése kell, hogy legyen a klímakárosodást generáló befektetések csökkentése. A fosszilis energiával kapcsolatos befektetések közpénzen történő támogatását azonnal be kell fejezni. Az európai energiahálózatokat a megújuló energiatermeléssel kell összekötni, növelve az energiabiztonságot és a költségcsökkentés lehetőségeket.
Az energia-megtakarításokon, az energia hatékony felhasználásán és a megújuló energián alapuló következetes energiapolitika az egyetlen módja annak, hogy 2050-re egy majdnem kizárólag megújuló energiára támaszkodó társadalmat építsünk ki. Ebből kifolyólag, további nemzeti szinten kötelező, az energia hatékony felhasználásával és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos célok kitűzésére alapvető fontosságú. Az energiafogyasztást 40%-kal szükséges csökkenteni az elkövetkező 15 évben, mialatt a megújuló energiaforrások segítségével, és a mezőgazdaságilag előállított üzemanyag teljes kizárásával biztosítanunk kell 45%-át a fogyasztásunknak 2030-ra. Ez nem csak a globális felmelegedés 2°C-os szint alatt tartásához kiküszöbölhetetlen az ipart megelőző szintek felett, de sokkal logikusabb is a gazdasági aktivitás olyan mértékű stimulálása, amellyel munkahelyeket teremtünk és csökkentjük Európa drága üzemanyag import függőségét.
Az atomenergia drága, veszélyes és növeli az atomfegyverek terjedésének lehetőségét, azaz nincs helye az európai energia-előállítási csomagban! Továbbra is jelszavunk a „Atomenergia? Köszi, nem!”, és megújult erővel küzdünk az atomenergia eltüntetéséért, úgy, hogy ezalatt ne növeljük a szénkibocsátást. A legveszélyesebb erőműveket egyszerűen be kell zárni, azok közvetlen és közvetett támogatását meg kell szüntetni és a jelenlegi működtetőket kötelezni kell arra, hogy bármely nukleáris baleset esetén teljesen őket terhelje a felelősség.
A FENNTARTHATÓSÁG A KULCS
Minden fő gazdasági döntés során a fenntarthatóság kell, hogy az alap legyen . Látni szeretnénk, hogy a nemzetközi szintéren a környezetvédelem, a biodiverzitás védelme és a fenntartható fejlődés kapja a legmagasabb prioritást. Javasoljuk egy nemzetközi környezetvédelmi szervezet létrehozását azokból a jelenleg teljesen külön működő szervekből, amelyek az ENSZ-en belül léteznek jelenleg. Az életszínvonalat nem mérhetjük kizárólag pénzügyi terminusokban: új indikátorokra van szükségünk a GDP kiegészítése és kiterjesztése a fenntartható jólét mérése érdekében.
Európa gazdag természeti sokszínűsége gyönyörű és pénzben nem kifejezhető értékkel rendelkezik. A Zöldek tisztában vannak azzal, hogy a fenntartható fejlődés egyet jelent a természetes erőforrások bölcs felhasználásával, ami az egyetlen módja annak, hogy gyermekeink és unokáink is egy élhető bolygón éljenek. Életmódunk nem fenntartható, a természetes erőforrásokat olyan mértékben használjuk fel, hogy ilyen tempóban nem lehet ugyanazt a mennyiséget előállítani, emellett veszélyes anyagokkal szennyezzük a levegőt, a földet és a vizeinket. Csökkenteni kell az ökológiai lábnyomunkat, a fogyasztásunkkal egyetemben, és biztosítani kell azt, hogy a termékek újrahasznosíthatóak legyenek ahelyett, hogy minden a szemétdombon kötne ki. A végső cél az, hogy egy zártkörű társadalmat hozzunk létre, ahol az egyik szektor hulladéka a másik szektor nyersanyaga.
A ZÖLD KÖZLEKEDÉS PRIORITÁS
A légi és közúti közlekedés a legfőbb forrása az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának, légszennyezésnek és hangszennyezettségnek. A jelenlegi fosszilis energia felhasználásának mértéke nem csak negatív hatással van a közegészségügyre és a környezetre, de emellett az EU energiaimport függőségének fő faktora is, amely kiszolgáltatottá teszi az országokat a növekvő áraknak. Biztonságosabb és környezetbarát fenntartható vízi utakra, kerékpáros és tömegközlekedési megoldásokra van szükség. Emellett külön hangsúlyt kell fektetni a különböző közlekedési modellek közötti igazságos versenyre. Az európai vasútvonal hálózatok esetében az olyan városi és regionális kapcsolatok fejlesztésére, amelyek segítségéve az agglomerációk könnyebben elérhetővé válnak. A létező határátkelő vasúti vonalak fontosabb szerepet kell, hogy kapjanak mint az autóutak és a légi utak főként az import-export terén. A hatékonyabb energiafelhasználással az európai állampolgárok spórolhatnak az üzemanyag-kiadásaik során, amellyel növelhetik életszínvonalukat a levegő minőségének javításával együtt. Emellett hangsúlyt szeretnénk fektetni olyan elektronikus biciklik, villamosok, vonatok, gépjárművek fejlesztésére, amelyek megújuló energián alapulnak.
AZ EGÉSZSÉG ÉS BIZTONSÁG VÉDELME
A Zöldek a civil társadalmi szervezetekkel együtt sikeresen tűztek napirendre környezetvédelmi és közegészségügyi témákat az Európai Parlamentben, amellyel hozzájárultak a kémiai anyagok, növényvédő szerek és a biocidek felhasználását érintő biztonsági intézkedések bevezetéséhez. Támogatjuk a levegő szennyezés csökkentését célzó intézkedéseket, amely a korai halálozás fő oka. Kiemelkedő fontosságú a vizeinkbe beleeresztett elektronikus és veszélyes hulladék, gyógyszer, növényvédő szerek jobb ellenőrzése, valamint a kozmetikában, gyógyászatban, élelmiszeriparban és biocidekkel kapcsolatban felhasznált nanotechnológia és a hormonális rendszerünket negatívan befolyásoló anyagok kontrollja.
Folytatni fogjuk a palagáz és a többi nem konvencionális fosszilis üzemagyag veszélyes és káros kitermelése ellen folytatott kampányunkat. Itt az ideje, hogy betiltsák a palagázt és ebből kifolyólag a hidraulikus préselést is. A préselés beszennyezi vizeinket és a környezetet a préselés során használt folyadékokkal. A palagáz termelés során kiszabadult metán erősíti a klímaváltozást. Emellett a préselésből adódó gazdasági nyereség jócskán eltúlzott, az első év után a termelési mutatók élesen zuhanni kezdenek, amely a helyi közösségekben a gyors siker után katasztrofális elszegényedéshez vezet. Azért fogunk dolgozni, hogy préselés mentes régiókat alakítsunk ki, a sikeres GMO példát követve.
ÉLELMISZERT, NEM ÜZEMANYAGOT
A gabonából előállított üzemanyag nem fenntartható klíma, energia és szegénység szempontjából. A pénzügyi spekulációk és a gabona üzemanyagként történő felhasználásának hatására az alapvető élelmiszerek ára emelkedik, elindult a földrablás és a fejlődő országokban milliókat fenyeget az élelmiszereket érintő bizonytalanság, amellett, hogy a klímára is negatív hatással van. Főként az állat és növényvilágban gazdag esőerdők vannak veszélyben, ahol most is az üzemanyaghoz és ételadalékokhoz felhasznált olajpálma ültetvények telepítése miatt folyamatosan kivágják és leégetik az erdőket.
Az EU nem támogathatja tovább ezt a trendet a mezőgazdasági területek üzemanyag termelésre történő fordításával. Teljesen fel kell hagyni ezzel a gyakorlattal. Ehelyett a fenntartható közlekedési modellekre kell hangsúlyt fektetni, beleértve a gépjárművek hatékonyabb működését és hulladékmentes termelését.
JOBB ÉTELEK, JOBB ÉLET
Az élelmiszerláncunk nem működik megfelelően. A növényvédő szereken, monokultúrákon, túlzott antibiotikum használaton alapuló ipari mezőgazdaság virágzik az egészségünk, környezetünk és megnövekedett, állatokat érintő szenvedés számlájára. Az újra és újra kirobbanó élelmiszeripari botrányok hatására a fogyasztók bizalmatlanok azzal kapcsolatban, hogy mit és milyen eredetű ételt fogyasztanak.
A Zöldek fenntartható, egészséges, finom, sokszínű és etikus ételt szeretnének az asztalon látni, nem pedig szabványosított, íztelen élelmiszert, mely csak a boltok polcain mutat jól. Ez azt jelenti, hogy a helyi termelési hálózatokat, organikus farmokat, és a fejlődő országokból érkező méltányos kereskedelem révén beszerzet termékeket kell támogatni. Sikeresen küzdöttünk számos félrevezető gyakorlat ellen az eredeti ország és a nano-összetevők feltüntetésének pontosságáért az élelmiszerek csomagolásán. Az élelmiszerhulladékok csökkentése is fontos célkitűzés számunkra, hiszen évi 90 millió tonna étel kerül kidobása az EU-n belül. Mi indítottuk el azt az ételforradalmat, amely növeli a lakosok tudatosságát, a személyes elkötelezettséget az európai élelmiszeripari politika javítása mellett.
ZÖLD MEZŐGAZDASÁGOT
Az Európai Parlament most már egyenlő felelősséggel rendelkezik az EU közös mezőgazdasági politikájáért. Eljött az ideje, hogy a földművelésünket klímatudatossá, fenntarthatóvá, igazságossá és etikussá alakítsuk. Stabil, biológiailag sokszínű, egészséges és masszív mezőgazdasági-ökoszisztémákra van szükségünk, amelyek nem csak alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz, de vissza is szorítják azt.
Olyan rendszer kialakítása a célunk, amely lehetővé teszi a közpénzek igazságosabb elosztását, beleértve a helyi, zöld termelésre hajlandó kisgazdák, organikus gazdálkodók, hagyományos gazdálkodók támogatását. közelebb hozva a gazdákat a fogyasztókhoz. A gazdák megérdemlik, hogy tisztességes árat kapjanak a terményükért cserébe és a felvásárló nagyvállalatok számára nem megengedhető, hogy fenntartható szint alá szorítsák a felvásárlási árakat.
Növelnünk kell a föld termőképességét, drasztikusan csökkenteni kell a növényvédő szerek és a műtrágya használatát, meg kell szüntetnünk a káros exporttámogatást és el kell távolodnunk a nagyléptékű, ipari jellegű gazdálkodástól. Folytatjuk a növényeknemesítési anyagokhoz való igazságos és korlátlan hozzáféréséért és a növények, valamint az állatok szabadalmazása ellen folytatott kampányt. Ellenezzük a vetőmagok és a növényi védőanyagok további privatizációját lehetővé tevő uniós szabályokat és folytatjuk a vetőmag iparág vállalati szabályozása elleni küzdelmet, amely kiszolgáltatja a gazdákat az olyan vetőmagoknak, amelyeket kifejezetten azért fejlesztettek ki, hogy műtrágyával és növényvédő szerekkel együtt használják fel őket ahelyett, hogy a gazdáknak szabad kezet adnának abban, hogy elraktározzák és kifejlesszék saját vetőmagjaikat és a helyi változó feltételekhez alkalmazkodva változtassák meg gabonájukat.
A biodiverzitás csökkenése és a túlzott növényvédőszer használat hatalmas pusztítást végzet a természetes élőhelyekben, amely jelentősen csökkentette a méhek és más rovarok populációját, amely számos növény és gabona beporzása során jelent problémát. Ha egészséges helyi gyümölcsöket és zöldségeket szeretnénk fogyasztani, esélyt kell adnunk a méheknek a túlélésre.
NEM A GMO-RA
Következetesen harcolunk a genetikailag módosított organizmusok (GMO-k) felhasználása ellen az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban és küzdünk a GMO-mentes Európáért. A Zöldek számára fontos, hogy GMO-mentesek legyenek az élelmiszereink és az, hogy megszűnjön a GMO-k termesztése Európán belül, valamint az állati tápszerrel kapcsolatos GMO import is. Ragaszkodunk ahhoz a jogunkhoz, hogy saját magunk szabjuk meg a szabályokat és kötelező legyen a GMO-t érintő adatfeltüntetés. Az európai polgároknak joguk van tudni, hogy milyen anyagokból áll az élelmiszer és honnan származik. Minden GMO-val kapcsolatos kutatást a hatásvizsgálatra kell korlátozni, beleértve a genetikai öröklődést és a kereszt-szennyeződés.
TÖBB HAL A TENGEREKBEN
A Zöldek kulcsfontosságú szerepet játszottak a fenntarthatóbb közös halászati politika kialakításában. A nem kívánt hal tengerbe való visszadobása hatalmas élelmiszer és bevétel pazarlás, ezt most csökkentik. A halállományt jobban lehet kezelni és a halászati flották kapacitását is lehet jobban szabályozni. A fogyasztók most már nem csak azt láthatják, hogy honnan származik a hal, hanem azt is, hogy hogyan fogták ki. A megvalósítás java még előttünk áll és fontos biztosítani azt, hogy ne maradjanak kiskapuk a folyamatban. Tovább küzdünk a környezetszennyező, intenzív halgazdálkodás megfelelőbb szabályozásáért, a kisebb méretű helyi halászat méltányosabb kezeléséért Európán kívül és belül is.
ÁLLATVÉDELEM
Jól ismert az elkötelezettségünk az állatvédelem iránt és a Zöldek az Európai Parlamentben is élen járnak az állatok jólétét biztosító jogi és politikai lépések szorgalmazásában. Sürgősen le kell állítani a nagyüzemi állattenyésztést, a borzalmas állattartási feltételek és az antibiotikum túlzott használata miatt.
Wij Eddig is és ezután is harcolunk az állatokon végzett fölösleges kísérletek ellen. Jelentősen csökkenteni akarjuk az állatok szállítási idejét és megakarjuk süntetni az élőállat exportot. Nemzetközi szinten pedig az EU hangsúlyosabban kell küzdjön a vadon élő állatok kereskedelme ellen, a tengeri emlősök védelme és a fókák lemészárlásával előállított terméket tiltó intézkedések mellett. Támogatjuk a prémes állatok tenyésztését betiltását.
EURÓPA A VILÁGBAN

Az EU gyakran vonakodó résztvevője a globális politikának, reagál az eseményekre az azonnali cselekvés helyett, gondokkal küzdve a közös politika meghatározásában. Az akarjuk, hogy az EU értékvezérelt közös külpolitikát építsen ki, játsszon kulcsszerepet a nemzetközi színtéren és foglalkozzon a szegénység strukturális okaival, támogatva a globális igazságosságot és szolidaritást, békét és a globális közjavak védelmét. A jelenlegi helyzetben, ahol folyamatosan változnak az erőviszonyok, növekszik az egyenlőtlenség és az univerzális emberi jogok sok helyen megkérdőjeleződnek, nem elfogadható a passzív magatartás.
Azt akarjuk, hogy az EU egyetlen hangon szólaljon meg a kül- és biztonságpolitikában. Biztató jeleket láttunk a Koszovó-Szerbia és Irán kérdésében. Az Uniónak erős és méltányos partnerségi viszonyt kell kiépíteniaa globális Dél államaival. Csökkenteni kell az egyenlőtlenséget a társadalmakon belül és a társadalmak közötti a fejlesztési együttműködések révén. Az Uniónak és és partnereinek közösen kell megoldást találniuk olyan problémákra mint a klímaváltozás, nukleáris proliferáció, helyi konfliktusok és a természeti erőforrások elfogadhatatlan kifosztása, főként a globálsi Dél országaiban. Ez az együttműködés csak akkor lesz hiteles, ha demokratikus, elszámoltatható, átlátható és univerzális elveken alapul.
Fontos, hogy az EU támogassa a többoldalú globális kormányzást, megerősítve és megújítva az ENSZ, a szerepét, a jogrend elsőbbségét és a védelmi felelősséget. Fejlődésnek tekinthetjük azt, hogy az ENSZ elfogadta a védelem iránti felelősség elvét, de emellett az EU-nak tettekben is hozzá kell járulnia az alkalmazás feltételeinek finomításához és megerősítéséhez. Mindig civil konfliktuskezelés kell hogy legyen az első. Az elmúlt években az energiabiztonság vált az EU külpolitikájának egyik legfontosabb elemévé. Az EU gáz- és olajfüggősége teret ad a korrupciónak és azon autokraták malmára hajtja a vizet, akik Európa szénhidrogénkészleteit uralják. Ezt a veszélyes és mérgező kapcsolatot meg kell szakítanunk.
EMBERI JOGOK ÉS A SZEGÉNYSÉG FELSZÁMOLÁSA
A Zöldek nyomásának köszönhetően kijelölték, EU-s emberi jogokért felelős különleges megbízottját hogy láthatóbbá váljon az EU emberi jogi politikája. Az EU intézményei külpolitikájuk részeként kell hogy kezeljék az emberi jogok támogatását, beleértve a kereskedelmet is. Meg kell tudnunk felelni az emberi jogok iránti elkötelezettségünknek és ígéreteinknek amikor katasztrófahelyzetekben segítségért fordulnak hozzánk. Ennek része a humanizmus, a pártatlanság, a függetlenség és a semlegesség elve iránti elkötelezettség is. Az Uniónak hatékonyabban, határozottabban kell fellépnie a jogrend, a szabadság és az emberi jogok mellett, beleértve a társadalmi-gazdasági és környezeti jogokat határain belül és kívül is. Az EU élen kell járjon a vállalati társadalmi felelősségvállalást jogszabályban meghatározó törvénykezés kialakításában.
Az Unió és tagállamai meg kell egyezzenek a titkos fogva tartást és a bírósági eljárás nélküli kivégzéseket érintő bűnrészességüket, beleértve a CIA kiadatási programja során elkövetett jogsértésekkel kapcsolatos teljes elszámoltathatóságot. A terror elleni harcot azonnal és hivatalosan is le kell zárni. Minden tagállamnakratifikálnia kellene a Nemzetközi Büntetőbíróság alapokmánya módosításit, amely lehetővé tenné, hogy az ügyészség elítélje azokat az állami vezetőket, akik háborús agressziót kezdeményeznek.
Az EU nem tett meg mindent azért, hogy megvalósítsa a millenniumi fejlesztési célokat, amelyek a szegénység, az éhínség, a környezetszennyezés és a nők kirekesztésének visszaszorítását célozzák. Azért kell dolgoznunk, hogy megvalósítsuk a Rió+20 konferencián meghatározott erős fenntarthatósági célokat, amelyek a millenniumi fejlesztési célok és a fenntarthatósági célok összeolvasztásából kialakított egységes keret részei, amelyek új célokat jelöltek ki a szegénység felszámolása és a fenntartható fejlődés érdekében 2015 után. Minden tagállamot arra ösztönzünk, hogy kötelességük teljesítéseként a GDP-jük 0,7%-át az fejlesztési együttműködésre fordítsák. Hasonlóképpen az EU fejlesztési programjának legfőbb prioritása a korrupció, pénzmosás, adóparadicsomok, törvénytelen tőkeáramlás és káros adózási szerkezetek elleni küzdelem kell hogy legyen.
BELFÖLDI BIZTONSÁGPOLITIKA
Szükség van a rendőri szervek és a bíróságok együttműködésének fejlesztésére, főként a terrorizmus, szervezett bűnözés, környezetvédelmi és gazdasági bűncselekmények visszaszorítását illetően. A folyamat közben azonban az EU és tagállamai meg kell hogy akadályozzák a bevándorlók és kisebbségek megbélyegzését. A fékeket és ellensúlyokat meg kell erősíteni, hogy a bűnüldöző és hírszerző szervek csak a megfelelő és arányos intézkedéseket hozzák meg az európai polgárok biztonsága érdekében.
A BÉKE ÉRDEKÉBEN
Idén az első világháború kitörésének századik évfordulójára emlékezünk. Az EU megalapítása a béke biztosítása érdekében jött létre a pusztító háborúk után, a konfrontációt együttműködésre cserélve. A Zöldek azt akarják, hogy az EU támogassa és népszerűsítse az erőszakmentességet, párbeszéd, közvetítés és megbékélés kultúráját. Ahogy eddig is, az EU továbbra is fontos szerepet játszik a konfliktusmegelőzésben, a civil konfliktuskezelésben, a eszerelésében és fegyverzetkorlátozásban, a béketeremtésben és békefenntartásban. Az EU-nak meg kell erősítenie a humanitárius tevékenységét, például ideiglenes kórházak kialakításával a polgári lakosság szenvedésének enyhítése érdekében polgárháborús helyzetekben. A humánbiztonság az EU külpolitikájának magja kell legyen. Hiszünk abban, hogy az EU-nak hozzá kell járulnia ahhoz, hogy az ENSZ hatékonyabb de-eszkalációs és - ha szükséges – békekikényszerítő eszközökkel rendelkezzen. Fontos az EU katonai műveleteinek parlamenti ellenőrzése és az Európai Parlament részvétele a döntési folyamatban.
A Zöldeknek köszöngetően, az EU költségvetésének jóval nagyobb részét fordítják konfliktus-megelőzésre a Stabilitási Eszköznek köszönhetően. Támogatjuk az EU-s békehadtest megalapítását is egy EU-s békeintézet létrehozásával egyetemben. Ellenezzük az EU költségvetésén keresztül finanszírozott katonai kutatásokat, mint például az európai drónok kifejlesztését. Emellett nem támogatjuk azt, hogy Európa nukleáris raktárrá váljon.
Folytatjuk harcunkat a teljes nukleáris leszerelés érdekében globálisan és Európán belül is, amelynek része a Közel-Kelet tömegpusztító fegyver mentes zónává alakítása. A zöldek az olyan fegyverek betiltásán is munkálkodnak, mint a gyengített urániumlőszerek és a fehér foszfor. Az európai bankok, nyugdíjalapok, biztosítási társaságok és más társaságok taposóaknák és kazettás bombák gyártásába történő befektetéseit be kell tiltani. Az európai fegyverkereskedelem, beleértve a hírszerzési technológiát is, instabilitást hoz az olyan területekre, mint a Közel- vagy Távol-Kelet. A Zöldek meg akarják szüntetni az ilyen jellegű kereskedelmet és meg akarják előzni, hogy a fegyverexport szabadságot támogató, polgári tüntetések ellen legyen felhasználható.
A területen kívüli, célzott, drónok vagy más eszközök által elkövetett gyilkosságok áttörik a már kialakított jogrend gátjait. Az akarjuk, hogy az EU az ENSZ-szel közösen tiltsa be az ilyen cselekményeket tekintse őket bűncselekménynek a nemzetközi humanitárius és emberi jogok alapján, és állítsa le a teljesen automatizált fegyverrendszerek használatát.
IGAZSÁGOS MENEDÉKJOG ÉS MIGRÁCIÓS POLITIKÁÉRT
Az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) 2013-ban 40 000 000-ra becsülte a hontalanok számát, amelynek majdnem a fele a saját hazáján kívül élő menekültekből áll. Az ENSZ adatai alapján 200 000 menekültnek kell minden évben új otthont keresnie, akikből csupán 4 500 kerül befogadásra az EU-n belül, az Amerikai Egyesült Államokban ez a szám 80 000 évente. Több ezer ember hal meg az EU külső határain évente az egyre szigorúbb ellenőrzések és a törvényes belépés korlátai miatt. Az unió kötelessége biztosítani, hogy a menekülteknek lehetőségük legyen védelmet kérni. Több erőfeszítésre lesz szükségünk hogy a nevéhez méltó menekülteket segítő rendszert építsünk ki. Az európai határügynökség, a FRONTEX nem a megfelelő szerv erre a feladatra, a tagállamok emberi jogokat sértenek a határellenőrzési politikájukkal. Az EU és tagállamai sokkal többet kell megtegyenek az ügy érdekében, sokkal koordináltabb munkavégzés kell a tengeri mentések során és olyan új, törvényes belépési lehetőséget kell kialakítani, mint például a humanitárius vízum. Meg kell szabaduljunk a jelenlegi szabályoktól (dublini rendelet), amely arra kényszeríti a menekülteket, hogy abban az országban nyújtsák be a menekültstátuszt érintő kérelmet, ahol az EU-ba először beléptek. Emellett külkapcsolataink részeként foglalkoznunk kell olyan fejlődési politika kidolgozásával, amely a kivándorlás okát kezeli. A Zöldek sikeresen küzdöttek az EU Közös bevándorlás-politikájának kidolgozásáért és egy, a humanitárius váltságon keresztül menő menekültek kivándorlását segítő alap létrehozásáért. Az uniós tagországok minden tőlük telhetőt meg kell tegyenek azért, hogy ezt az alapot kihasználva szolidaritást mutassanak mások iránt és nem csak egymás között, de a válságokkal küzdő szomszédos régiókban is.
VEZETŐ SZEREP A KLÍMAVÁLTOZÁSBAN
Sok éven keresztül az unió jelentős szerepet játszott a nemzetközi klímatárgyalások során, de ez az utóbbi időben visszaszorult. A Zöldek külpolitikájának legfontosabb eleme az uniós vezető szerep visszaszerzése a klímaváltozás és a környezetrombolás elleni harcban. A klímaváltozás jelenleg hatalmas károkat és szenvedést okoz szerte a világon. Sokan elhagyják földjeiket és klímamenekültekké válnak a sivatagosodás, a föld eróziója, az erős esőzés és az emelkedő tengerszint miatt. A klímamenekültek fogalmat a nemzetközi jog részévé kell tenni. Az unió vezető szerepet kell hogy játsszon a klímamigráció kezelésében nemzetközi intézményekben és otthon is. Növelnie kell a klímaváltozás mérséklését és az alkalmazkodást segítő támogatásokat. A klímafinanszírozás kulcsszerepet játszik a fejlődő országokban és a Zöldek számon fogják kérni az EU-n ígéretei betartását és felelősségét. Az ilyen jellegű finanszírozást a már létező fejlesztési segélyeken túl kell meghatározni. A klímaváltozás mérséklésére és alkalmazkodásra irányuló stratégiának a fejlesztési tervek szerves részévé kell válnia.
KÖVETKEZETES BŐVÍTÉS- ÉS A SZOMSZÉDSÁGPOLITIKÁT
A Zöldek ragaszkodnak az EU bővítésének politikájához. Az unió nyitott kell legyen új tagállamok befogadására, amennyiben megfelelnek a kritériumoknak. Támogatjuk minden nyugat-balkáni ország csatlakozási lehetőségét. A Zöldek szeretnék felgyorsítani a méltányos és hiteles tárgyalásokat Törökországgal. Az Európai Uniónak alapvető szerepet kell játsszania a közvetlen szomszédságában a stabilitás és a demokrácia megerősítése érdekében. Meg akarjuk erősíteni a keleti partnerséget, főként az olyan országokkal, mint Ukrajna, Grúzia és Moldova. Ez azt jelenti, hogy elvhű és őszinte partnerként kell viselkednünk szomszédjainkkal.
Az unió a civil társadalommal kell együtt dolgozzon a menedékjog megadásában és támogatnia kell a demokrácia és szabadság védelmezőit, valamint a környező országok fiataljai számára ösztöndíj lehetőségeket kell biztosítania. Az EU-nak a Földközi térségben és a Kelet-Európában végbe menő átalakulásokra kell koncentrálnia és támogatást kell nyújtania a reformkísérletekkel kapcsolatos erőfeszítéseknek. Emellett meg kell erősíteni a partnerségi kapcsolatot az afrikai, ázsiai és latin-amerikai regionális szervezetekkel.
A MÉLTÁNYOS KERESKEDELMI POLITIKÁÉRT
Kereskedelem terén az EU egy globális erőt képvisel. Az Európai Parlament fontos szerepet játszik az európai kereskedelmi kapcsolatokban, hiszen megvétózhat kereskedelmi egyezményeket, ahogy ez az ACTA esetében is történt. Ezzel együtt nagyobb átláthatóságra van szükség a kereskedelmi tárgyalások során és hatékony együttműködésre az unió és a nemzeti parlamentek között ezekben a kérdésekben. A Zöldek támogatják a multilaterális kereskedelmi rendet, de a kereskedelem támogassa és ne akadályozza a szegényebb országok fejlődését és segítse elő a zöld, szociális, egyenlő és demokratikus fejlődési modell megteremtését. Ez azt is jelenti, hogy az unió meg kell nyissa piacait a kevésbé fejlett országok előtt is, de emellett alapvető reformokra vna szükség a Világ Kereskedelmi Szervezetében (WTO) azért, hogy jobban támogassa a fejlesztéseket, és a kereskedelmi jogot az emberi, a társadalmi és a környezeti jogok alá rendelje. A kereskedelem igazságos kell legyen és nem áshatja alá az unió társadalmi modelljét.
Jelenleg számos kétoldalú uniós kereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalás van folyamatban, ezek közül a legfontosabb a Transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerség (TTIP) az Amerikai Egyesült Államokkal. A Zöldek harcolnak azért, hogy ezek a tárgyalások átláthatóak legyenek, ahol fontos demokratikus kérdések forognak kockán. A Zöldek nem csak a környezetet, mezőgazdaságot, egészséget, élelmiszereket, fogyasztói és munkavállalási szabványokat védik, hanem azoknak a megerősítés és javítása a cél az új Zöld New Deal bevezetésével. Mi ellenezzük azt, hogy az Egyesült Államokban gyártott biotechnológiai és a kockázatos pénzügyi termékeket automatikusan engedélyezze az EU. Minden egyes esetben, ahol gyengülést érzünk az EU-s jogszabályok terén, tisztán kinyilvánítjuk azt, hogy ezt nem lehet tovább csinálni. A nemzetközi konfliktuskezelő kereskedelmi megállapodások segítségével, visszautasítjuk minden olyan magán társaság vagy vállalat kezdeményezését, amely a demokratikusan megválasztott kormányokat támadja jogi úton a vállalati érdekek megvédése érdekében a társadalmi és környezetvédelmi intézkedések miatt. Minden olyan kereskedelmi megállapodást megtámadunk, amely nem tiszteli ezeket az alapelveket, tehát elutasítjuk a TTIP-t annak jelenlegi formájában.
A LENDÜLETESEBB DEMOKRÁCIÁÉRT

A válságra a több és nem a kevesebb demokrácia a megoldás. A hármas „trojka” struktúra alapvetően nem demokratikus. Úgy gondoljuk, hogy a polgárok intenzívebb részvételével, elszámoltathatósággal és átláthatósággal lehetséges a jövőbeli európai együttműködés legitimációjának felépítése. Ez azt jelenti, hogy a Zöldek a növekvő átláthatóságra törekednek a döntéshozatal során a Bizottságtól az uniós intézményeken keresztül a nemzeti kormányokig mindenhol. Emellett azon dolgozunk, hogy a polgárok jogot nyerjenek az unió jövőjének alakításában, azzal, hogy növeljük a beleszólás lehetőségét a teljes törvényhozási folyamatban.
A NEMEK EGYENLŐSÉGE NÉLKÜL NINCS DEMOKRÁCIA
A nemek egyenlősége azt jelenti, hogy a nők részt válllalnak a közügyeknek és a férfiakkal azonos döntéshozó helyzetben vannak a vállalatokon és intézményeken belül. A Zöldek hisznek abban, hogy az EU válasza a nemekkel kapcsolatos kérdésekre csak az integrált, minden szakpolitikai szférba beépített szabályozás lehet,. Támogatjuk a Bizottság azon intézkedéseit, amelyek törvényileg kötelező kvótákkal szabályozzák a nők számát az igazgatótanácsokban. Ettől függetlenül a jelen tempóban 50 évbe kerülne az, hogy az európai igazgatótanácsokban a nők 40%-os képviselettel rendelkezzenek. Olyan kvótának a meghatározását követeljük, amely ezt a célt 2020-ra tűzi ki.
Hogy elérjük az egyenlőséget az EU-nak egy átfogóbb politikai megközelítést kell alkalmaznia a nemi-alapú erőszakkal kapcsolatban, beleértve az uniós törvénykezést direktíva formájában, amely politika, megelőzés, védelem, jogérvényesítés és partnerség szintjein kezeli a nők elleni erőszak kérdését. Az emberi jogok európai egyezménye szerint az uniós országok kötelesek a nők elleni erőszak és a szexuális erőszakot bűncselekményként definiálni házastársak és informális kapcsolatban levők között is.
A POLGÁROK MINT EURÓPA DÖNTÉSHOZÓI
Szeretnénk az európai polgárok döntésbefolyásolási lehetőségeit megerősíteni. Nagyobb részvételt nyújtó demokráciát akarunk felépíteni. A Zöldek segítettek az Európai polgári kezdeményezés (EPK) elindításában, amelynek segítségével a polgárok maguk is benyújthatnak törvényhozási javaslatokat az Európai Bizottságnak. Itt az ideje, hogy meglépjük a következő lépést: bővíteni akarjuk az EPK-t és hatékonyabbá, valamit polgárbarátibbá tenni. Emellett meg akarjuk teremteni az uniós népszavazások jogi alapjait.
Az olyan uniós tagországokban, ahol a polgárokat megfosztják jogaiktól, és elmarad a jogorvoslat a rendes bíróságokon, lehetőséget kell adni a kollektív jogi fellépésre az EU Bíróságán keresztül. Folytatjuk a kemény harcot az olyan már beágyazódott lobbik ellen, mint a mezőgazdasági-kémiai ipar vagy a nagy termőmag társaságok lobbija. Követeljük az élelmiszeripari demokráciát, ahol a polgárok újra szabályozhatják azt, hogy mit esznek és igazságos, fenntartható élelmiszeripari termelést és ellátórendszert hozhatnak létre.
MEGERŐSÍTETT SZEREPŰ PARLAMENTEK
Az Európai Parlament tagjainak kiválasztásával a polgárok beleszólhatnak olyan létfontosságú kérdésekbe, mint a klímaváltozás elleni küzdelem, a bankszabályozás, a menekültpolitika vagy a fiatalok munkanélkülisége. Mi fontosabb szerepet szánunk az Európai Parlamentnek, főként az uniós válságkezelés és gazdasági és politikai döntéshozatal terén. A gazdaságpolitikai koordinációban a prioritások meghatározásakor döntő szereppel kell rendelkezzen. Az Európai Parlamenti választásokkal kapcsolatos szavazási korhatárt 16 évre akarjuk csökkenteni , valamint páneurópai listák bevezetését szeretnénk nemzetközi jelöltekkel.
A lisszaboni szerződéssel az Európai Parlamentnek megítélt növekvő befolyást felelősségteljesen kell használni, nem szabad azt kiszolgáltatni a lobbi érdekeknek. Nagyobb átláthatóság és elszámoltathatóság szükséges az Európai Unió Tanácsában például a választási eredmények kihirdetése esetén.
A széles körű és nyitottabb viták érdekében a nemzeti parlamentek több felelősséget kell vállaljanak a kormányaik európai ügyekkel kapcsolatos részvételével kapcsolatban. Emellett növelni akarjuk a nemzeti parlamentek reagálási lehetőségét arra, hogy amennyiben az EU túllépi hatáskörét és nem követi a szubszidiaritás szabályait. A nemzeti parlamenteknek is több lehetőséget kell biztosítani az Európai Parlamenttel történő együttműködésre. Minden kormányzati szinten, a helyitől a regionálisig, a nemzetitől az európaiig, követeljük, hogy megerősített együttműködések jöjjenek létre annak érdekében, hogy jobban meg tudjuk valósítani az európai stratégiáinkat regionálisan és területileg is.
A KORRUPCIÓ ÉS CSALÁS ELLENI HARC
Az EU-nak szigorúbb korrupció ellenes politikára van szüksége és hatékonyabb eszközökre a szervezett bűnözés ellen a demokrácia, a jogrend és az európai gazdaság megerősítése céljából. Az uniós hivatalnokok és képviselők lobbistákat érintő korrupt tevékenységének szigorú következményekkel kell járnia.. A nagyvállalatok a mai napig túl nagy befolyással rendelkeznek a Bizottság felett. A Bizottság által kinevezett érintettek majdnem 80%-a vállalati érdekeket képvisel a változások mellett történő elkötelezettség ellenére. A Zöldek vissza szeretnék szorítani a forgóajtónak nevezett jelenséget, amely során az európai intézményekben dolgozó legfőbb hivatalnokok és politikusok olyan magánszervezetekbe lépnek be, melyek szabályozásáért korábban felelősek voltak. Meg akarjuk óvni a demokráciát a korrupciótól erőteljes szabályozás bevezetésével és a politikai pártok, jelöltek és választási kampányok pénzügyi átvilágításával. Olyan hatékony eszközöket szeretnénk a Bíróság és Számvevőszék kezébe adni, amellyel szabályozhatják az EU költségvetési kiadásait és felléphetnek a korrupcióval szemben az EU intézményein belül és súlyos esetben a tagállamokon belül is.
TÖBB UNIÓS KÖLTSÉGVETÉSI FORRÁST
Az uniós költségvetést növelni kell és főként a saját forrásokra kell alapuljon, mint például a szén-dioxid és/vagy energiaadó, a nemzeti hozzájárulások csökkentése érdekében. A kormányok közötti egyezkedések gyakran figyelmen kívül hagyják a közös érdekeket, mint például a 2013-as költségvetési egyezkedések során, ahol nem sikerült egy olyan hatékony politikát kidolgozni, amely megoldást jelenthetne a válságkezelésben. A Zöldek kemény harcot vívnak a nagyobb elszámoltathatóság és átláthatóság érdekében a költségvetés kialakítása során. Itt is nagyobb civil részvételt javasolunk: a polgároknak meg lehetne adni a jogot, hogy az Európai Parlament költségvetési bizottsága által jóváhagyott kísérleti projektre feliratkozzanak.
DIGITÁLIS ALAPJOGOK
Az Európai Parlamentben a Zöldek az élvonalban küzdenek egy digitális jogok kidolgozásáért. Segédkeztünk az ACTA megállításában és harcolunk a személyes adatok védelme érdekében az adatvédelmi jogokért és a szigorú internetes semlegességért. Itt az ideje megvédeni az európai polgárokat és az internetet a vállalati és kormányzati felügyelettől és biztosítani digitális kor alapvető jogait mindenki számára. A személyes adat a magánszemély tulajdona, nem a vállalatoké vagy a kormányé. A adatvédelmet tiszteletben kell tartani. A kommunikációs szolgáltató vállalatokat érintő adat-megőrzési törvény, amely szerint a szolgáltató köteles tárolni azt, hogy a személy kivel kommunikál súlyos hiba amit fel kell számolni. A kormányoknak be kell tartaniuk saját törvényeiket. Bár a nemzetbiztonság fontos, a személyek szabadsága nem írható felül. A kormányoknak biztosítani kell azt, hogy a nemzetbiztonsági ügynökségek az állampolgárokért dolgoznak, és tiszteletben tartják mindenki szabadságát.
A JOGURALOM FENNTARTÁSA
Az Európai Unió olyan értékekre alapul, mint az emberi méltóság tiszteletben tartása, demokrácia, egyenlőség, joguralom és az emberi jogok védelme. A Zöldek nem kötnek kompromisszumot az emberi jogok árán. A pluralizmus, a megkülönböztetés tilalma, a tolerancia, az igazságosság, a szolidaritás, valamint a nők és a férfiak közötti egyenlőségnek érvényesülnie kell. Az EU intézményeiből hiányoznak a női dolgozók és számos tagállamban túl sok embert ér megkülönböztetés mindenféle indokokkal. A Zöldek továbbra is arra törekednek, hogy hatékony diszkriminációellenes törvényt vezessenek be az igazságtalanságok leküzdése érdekében és, hogy az antidiszkriminációs direktíva teljeskörű egyenlőségi direktívává váljon.
A demokratikus jogok fenntartása és elismerése érdekében meg kell őrizzük a joguralom integritását uniós és nemzeti szinten is. Az EU jelenleg nem rendelkezik hatékony eszközzel az értékeink megszegésének felügyeletéhez és szankcionálásához a tagállamokon belül. A Zöldek úttörők voltak a koppenhágai bizottság létrehozásának követelésében összhangban az uniós szerződésekkel és az Európai Emberi Jogi Bizottsággal, a csatlakozáskor elfogadott demokratikus követelmények teljesítésének felügyelete érdekében, azért, hogy az EU-s csatlakozást követően ne történhessen visszacsúszás autoriter és klientúrára alapozott rendszerekbe.
A mindennapi életünk során hatékonyabban kellene érvényre juttatni az Európai Unió Alapjogi Chartájában feltüntetett garanciák impozáns listáját. A szexuális és reproduktív jogok az emberi méltóság alapvető elemei. Mi, Zöldek kiállunk az egyén saját testét érintő önrendelkezési joga felett.
AZ EU ZÖLD, DEMOKRATIKUS REFORMJA
A demokrácia építése soha nem fejeződik be. A klímaváltozás és a globalizáció két olyan mértékű kihívás, amelyet közös, javított döntéshozatallal kell megoldani. Az európai Zöldek biztosak abban, hogy a jelenlegi uniós intézményi felépítés nincs felkészülve az EU jövőbeli problémáira. Az euró zóna fejlesztése és a bankunió azt jelenti, hogy megfelelő mértékű demokratikus reformra van szükség, amely megerősíti az európai törvényhozás legitimációját, átláthatóságát és hatékonyságát ezeken a területeken is. A Zöldek követelik az EU különböző szintű kormányzati kompetenciáinak az átalakítását. Ez azt jelenti, hogy például az EU az adó- és szociális politikát érintő kompetenciával kell rendelkezzen, ahol az Európai Parlament, mint társ-jogalkotó működik.
Az uniós szint nagyobb demokráciája, átláthatósága és elszámoltathatósága az EU működésében végbemenő világos változásokat igényel. Az Európai Parlamentnek jogszabály-indítványozó joggal kell rendelkeznie. Európa nem várhat arra, hogy az uniós állam- és kormányfők korlátozott kezdeményezéseket tegyenek, amely csak a technokrata szabályozás növekedéséhez vezetnek. A legegyszerűbb példa erre: az Európai Parlament meg akarja változtatni székhelyét és meg akarja változtatni a jelenlegi vándorcirkuszt Brüsszel és Strasbourg között. A Zöldek egyetértenek ezzel az igénnyel, az európai polgárokkal egyetemben. Az Európai Parlament több társ-jogalkotó erővel kell rendelkezzen, valamint a nemzeti vétójogot csökkenteni kell. Ugyanakkor több döntést igenis a polgárokhoz közelebbi szinten kell meghozni.
Meg kell erősíteni a regionális és helyi önkormányzatokat, a társadalmi-gazdasági résztvevőket és a civil társadalmat képviselő európai intézmények mandátumát és felelősségét. Új, demokratikus konventre van szükség, erős parlamentáris és civil társadalmi részvétellel, teljesen átlátható eljárásokkal, vagy alkotmányozó nemzetgyűlésre az jövőbeli európai integráció meghatározása céljából. Az európai polgároknak kell döntést hozniuk Európa jövőjéről - a végső szót pedig egy európai népszavazáson kell kimondani.
AZ EURÓPAI ZÖLD PÁRT
Az Európai Zöld Párt (EZP) volt az első politikai család, amely európai szinten 2004-ben először fejljődött szövetségből politikai párttá. 45 nemzeti zöld tagpárt alkotja Európa szerte – Európán belül és azon túl is – támogatva egymást a zöldek politikájának megerősítése érdekében.
Az EZP tagpártjai (teljes tagok, társult tagok és tagjelöltek) az Európai Unión belül 2014 márciusában:

Die Grünen, Ecolo, Groen, Zelena Partija, Zelenite, Cyprus Green Party, Strana Zelených, Socialistisk Folkeparti / SF, Eestimaa Rohelised, Vihreät - De Gröna, Europe Ecologie - Les Verts, Bündnis 90/Die Grünen, Ecologoi- Prasinoi, Lehet Más a Politika / LMP, Zöld Baloldal, Comhaontas Glas, Federazione dei Verdi, Latvijas Zala Partija / LZP, déi gréng, Alternattiva Demokratika – the Green Party, GroenLinks, De Groenen, Zieloni, Partido Ecologista – Os Verdes, Partidul Verde, Strana Zelených, Stranka mladih - Zeleni Evrope, Iniciativa per Catalunya Verds / ICV, EQUO, Miljöpartiet de gröna, Green Party of England and Wales, Scottish Green Party.