Hugo Grotius
Biztonságpolitika
Civilizációk
Diplomáciatörténet
Egyetemes történet
Európa
Geopolitika
Magyar külpolitika
Nemzetközi jog
Nemzetközi
  politikaelmélet
Nemzetközi politika
Világgazdaság

Könyvtár
E-könyvtár

Tanulmányok
Közlemények
Dosszié
Vita
Kommentárok
Beszámolók
Krónika
Könyvekről
Lexikon
Dokumentum-tár
Térképek
Mondások

Szerzőink
Legfrissebb

e-mail:
jelszó:

HUGO GROTIUS (Huig de Groot), a modern természetjogi felfogás és a modern politikai irodalom egyik megteremtője, aki a természet-jogon alapuló nemzetközi jog alapjait fektette le. »»

Keresés:
HONLAP SZERKESZTŐSÉG IMPRESSZUM BEKÖSZÖNTŐ LEVÉL NEKÜNK
 RECENZIÓ
Antal Dóra
Befejezetlen élet

(ROBERT DALLEK: An Unfinished Life. John F. Kennedy 1917-1963)

2004-ben a Gabo Könyvkiadó és Kereskedelmi Kft. gondozásában újabb Kennedy-életrajz került a magyar könyvesboltok polcaira. A kiadó Barna Judit és Magyarics Tamás fordításában Robert Dallek: An Unfinished Life. John F. Kennedy 1917-1963 című művét jelentette meg.


Feltehetnénk a kérdést, hogy miért még egy Kennedy-életrajz? Csak a kilencvenes évek második felében két hasonló jellegű - bár nem azonos műfajú - kötet látott napvilágot Magyarországon: Avar János Kennedyek -

Versenyben a végzettel című műve 1999-ben a Korona Kiadó gondozásában, valamint Hugh Brogan Kennedy című kötete 1997-ben Pásztor Péter fordításában az Akadémiai Kiadónál.

Mi újat tud nekünk mondani Robert Dallek J. F. Kennedyről, az Egyesült Államok e tragikus sorsú, de máig rendkívül népszerű elnökéről? Véleményem szerint már a neves szerző is garanciája a könyvnek. Dallek, a szerző, jelenleg a Bostoni Egyetem professzora, ezt megelőzően több egyetemen, köztük a Columbián és Oxfordban is tanított. Már számos könyvet írt, többek között a nevéhez fűzhető a kitűnő, kétkötetes életrajz Lyndon Johnsonról, valamint tudományos és oktatói munkájának elismeréseként már számos elismerésben is részesült.

A szerző személyén túl a kötet tekintélyes mérete is sokat sejtető az olvasó számára. Dallek ötévi munkával közel 900 oldalban foglalta össze az Egyesült Államok addigi legfiatalabb, 35. (és első katolikus!) elnökének minden kétséget kizáróan nagyszerű életét. Csak összehasonlításként: a fentebb említett H. Brogan mindezt 300, Avar János pedig bő 200 oldalon tette meg. A szerző alkotta Kennedy-pályaképet pedig jelentős mennyiségű fényképmelléklet is még plasztikusabbá teszi.


Természetesen egy könyvet nem ítélhetünk meg (csupán) a terjedelme alapján. Igazán az teszi kimagaslóvá ezt a Kennedy-életrajzot, hogy Dallek először férhetett hozzá a mindeddig gondosan őrzött családi dokumentumokhoz, feljegyzésekhez - amelyeket JFK lánya tett közkinccsé -, a szerző éppen ezekre támaszkodva rendkívül részletesen és tudományos objektivitással igyekezett megírni Kennedy fordulatokban gazdag élettörténetét. A szövegben felhasznált idézetek és leírt tények továbbá számos kéziratgyűjteményen, magnófelvételen, interjúkon, beszélgetéseken, továbbá újság- és folyóiratcikkeken alapulnak. És habár Dallek olyan anyagokat is tanulmányozhatott, amelyek nagy részéhez az életrajzírók mindezidáig nem férhettek hozzá, - ahogy elmondja - természetesen felhasználta az elmúlt ötven évben a Kennedy történetével foglalkozó írók értékes kutatásait is.


Fontos azonban szem előtt tartani, hogy idővel a korszak értelmezése és a Kennedy-interpretáció is (meg)változott. Kennedy kétség kívül hidegháborús elnök volt - a hidegháború azonban már véget ért. Éppen ezért a Kennedy külpolitikáját (és belpolitikáját) elemző tanulmányok többsége már elavulttá vált, vagy legalábbis fenntartásokkal kell kezelni a bennük foglaltakat.


Robert Dallek a könyvében - az epilógust, a szokásos köszönetnyilvánítást, a forrásokat, a rendkívül terjedelmes jegyzeteket, irodalomjegyzéket, valamint a név, hely- és tárgymutatót nem számítva - mintegy 700 oldalon kalauzol bennünket J. F. Kennedy életén keresztül. A szerző négy nagyobb tematikai egységre bontotta az életpályát, ezen belül pedig jól körülhatárolható fejezetekre tagolta Kennedy pályafutását. Véleményem szerint az első három rész fejezetcímei eléggé szikárra sikerültek, de a negyedik rész, amely kifejezetten Kennedy elnökségéről szól, már címeiben is benne hordozza a cselekmények sokszínűségét és sokszor ellentmondásokkal teltségét (pl.: A válságmenedzser, A vonakodó harcos).

Életrajzról lévén szó, a történet egészen JFK gyermekkoráig nyúlik vissza - egészen pontosan Írországig, a Kennedy-dinasztia születéséig (innen az elnök katolikus mivolta). Megismerkedhetünk Kennedy életútjának kezdeti lépéseivel, sok tekintetben kiváltságos ifjúkorával, majd „a köz szolgálatában" eltöltött éveivel. Lépésről lépésre követhetjük politikai pályájának kezdeteit, hogyan vált képviselővé, majd szenátorrá, és természetesen az izgalmas elnökválasztásba is bepillantást nyerhetünk, amikor az első „tévé-elnök" - habár nem nagy szavazatkülönbséggel - de legyőzte sokkal esélyesebbnek tartott kihívóját, Richard Nixont. Majd minden eddiginél részletesebb képet kaphatunk JFK tragikusan rövid, ám sorsdöntő kérdésekben annál gazdagabb elnökségéről (a szerző több mint 300 oldalt szentelt ennek a résznek).

Az a tény pedig, hogy Robert Dallek minden eddigi Kennedy-életrajzírónál többet tudhatott meg az elnök egészségügyi problémáiról, szintén új megvilágításba helyezhet számos, JFK életéből már eddig is ismert fejezetet. A szerző arra is választ próbál adni művében, hogy Kennedy betegségei, és ahogy kezelte őket, vajon kihathattak-e elnöki teljesítményére. És természetesen JFK tagadhatatlan és sokszor botrányos nőügyei is megjelennek az életrajz lapjain.

A mű ismeretében azonban mindenképp leszögezhetjük, hogy nem ún. leleplező könyvet akart írni Robert Dallek J. F. Kennedyről - sajnos jócskán van kínálat ilyen jellegű olvasmányokból a könyvpiacon -, hanem a lehető legnagyobb objektivitással akarta rekonstruálni a közszereplő és a magánember életét.

Milyen is tehát a dalleki Kennedy-portré? Semmiképp sem negatív tónusú, hanem olyan valakiről készült leírás, akit erényei és hibái egyszerre tesznek kivételessé és egyben mindennapivá is. J. F. Kennedy az Egyesült

Államok elnökeként, kétségkívül óriási hatalmat kapott - a modern világ aligha ruházhatott volna nagyobbat bárkire. De páratlanul rövid ideig, mindössze két év és tíz hónapig adatott meg neki ez a hatalom. Rövidsége ellenére Kennedy elnöksége nagyon is fontos volt, hiszen olyan döntéseket és elhatározások születtek akkor, amelyek akár jó, akár rossz irányban, de meghatározták a történelem menetét - és ami a legfontosabb, máig éreztetik hatásukat. Annyi kérdés összpontosult erre az időszakra - a berlini és kubai válság, a vietnámi háború, a fekete polgárjogi mozgalmak, az űrkutatás rohamos fejlődése, az Egyesült Államok jelentős belső reformjai - hogy általuk mind az Egyesült Államokat, mind annak elnöki rendszerét hatékonyan meg lehet vizsgálni.

Természetesen nem ez a mű lesz az utolsó a Kennedy-életrajzok sorában, bizonyára a jövő nemzedékei is nagy lelkesedéssel és kíváncsisággal kutatják majd JFK életét, az olvasó azonban Robert Dallek könyvét olvasva napjaink egyik leghitelesebb Kennedy életrajzából fedezheti fel e nagyszerű ember életének mindennapjait és fordulópontjait.

Robert Dallek: Befejezetlen élet. John F. Kennedy 1917-1963. Budapest, 2004, Gabo Könyvkiadó és Kereskedelmi Kft. 911 old.

GROTIUS KÖNYVTÁR

ERASMUS & Co.

Studies on Political Islam and Islamic Political Thought

Európa és a világ

Az európai történelem eszméje

Az iszlám Európában

Európa és Ázsia. Modernizáció és globalizáció

Iszlám és modernizáció a Közel-Keleten

Nemzetközi
kapcsolatok
története
1941-1991

Új világrend? Nemzetközi kapcsolatok a hidegháború utáni világban

© 2024 Grotius