HUGO GROTIUS (Huig de Groot), a modern természetjogi felfogás és a modern politikai irodalom egyik megteremtője, aki a természet-jogon alapuló nemzetközi jog alapjait fektette le. »»
HAJNAL ZSÓFIA
Tanulmányomban az Egyesült Nemzetek Alapokmányának Preambulumát vizsgálom, különös hangsúllyal az abban írott – és bár íratlan, benne foglalt – értékeket.
A tanulmány elméletközpontú. Elkülönül az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) gyakorlati elemzésétõl, mind felépítésben, mind múltbéli és jelen mûködésében. Írásomban egyetlen dokumentumra és egyetlen eseménysorozatra fókuszálok: a Preambulumra és létrejöttére.
Célom, hogy a Preambulumon keresztül szólaltassam meg a múltat a világszervezet megalakulását övezõ motivációkat és filozófiát illetõen, mert ez a dokumentum tekinthetõ a globális értékekrõl való tudásunk fókuszpontjának. Ami a Preambulum megszületéséig vezetett, több volt két világháború tapasztalatánál, a folyamat pedig mindmáig tart. A benne megfogalmazott értékeken évezredes filozófiák lenyomata található, ám a szöveg maga elsõsorban a jövõbe tekint. Hasonló ez ahhoz, ahogy Sumner Welles amerikai diplomata fogalmazott a világháborúk utáni nemzetközi rend létrehozása kapcsán. Welles szavai szerint „a világnak olyan emberekre van szüksége, akik két lábbal a földön állnak, ám szemüket a csillagokra emelik”.
Letölthető publikációk:
GROTIUS KÖNYVTÁR