Hugo Grotius
Biztonságpolitika
Civilizációk
Diplomáciatörténet
Egyetemes történet
Európa
Geopolitika
Magyar külpolitika
Nemzetközi jog
Nemzetközi
  politikaelmélet
Nemzetközi politika
Világgazdaság

Könyvtár
E-könyvtár

Tanulmányok
Közlemények
Dosszié
Vita
Kommentárok
Beszámolók
Krónika
Könyvekről
Lexikon
Dokumentum-tár
Térképek
Mondások

Szerzőink
Legfrissebb

e-mail:
jelszó:

HUGO GROTIUS (Huig de Groot), a modern természetjogi felfogás és a modern politikai irodalom egyik megteremtője, aki a természet-jogon alapuló nemzetközi jog alapjait fektette le. »»

Keresés:
HONLAP SZERKESZTŐSÉG IMPRESSZUM BEKÖSZÖNTŐ LEVÉL NEKÜNK
 TANULMÁNY

GÁLIK ZOLTÁN

Az Európai Unió 2020 utáni digitális stratégiájának értékelése

Az Európai Unió (EU) az elmúlt évtizedben számos jelentős digitális kezdeményezést és szabályozást vezetett be annak érdekében, hogy a világpiaci versenyben és a technológiai innováció terén a világ vezető gazdasági térségei között maradjon. A 2020-as évek elejére ezek a kezdeményezések új szakaszba léptek, amelyet a tagállami kormányok, az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) és a különböző uniós intézmények szorosabb együttműködése, továbbá a digitalizációt átfogóan érintő stratégiai és jogszabályi változások jellemeznek. Mindez összefügg a Covid–19 világjárvány tapasztalataival, a zöld átmenet célkitűzéseivel, valamint a globális geopolitikai folyamatokkal (Európai Bizottság, 2022a).

E tanulmány célja, hogy átfogó képet nyújtson a 2024 júniusában érvényben lévő, megújult európai digitális stratégiáról, különös tekintettel a legfrissebb szabályozási változásokra, az új jogszabályokra és a digitalizáció stratégiai irányaira. A EU digitalizációs stratégiájával kapcsolatban az alábbi téziseket fogalmazhatjuk meg, amelyeket a tanulmányban részletesen megismerhetünk.

  • Az EU digitális stratégiája a 2020-as években az átalakuló globális környezet és a korábbi tapasztalatok fényében jelentősen megújult, aminek eredményeként határozottabb, komplexebb és technológiai szuverenitásra törekvő uniós megközelítés alakult ki.
     
  • A 2023 és 2024 folyamán elfogadott új stratégiai irányok és jogszabályok (különösen a DSA, a DMA, az AI Act és a Data Act) a digitalizáció szabályozását átfogóbbá, egyben rugalmasabbá tették, és ezzel előkészítették az európai digitális ökoszisztéma hosszú távú, fenntartható növekedését.
     
  • Az új digitális stratégia a tagállamok kormányzati, gazdasági és társadalmi folyamataira egyaránt jelentős hatást gyakorol, ami egyrészt új lehetőségeket teremt a polgárok és vállalkozások számára, másrészt felgyorsítja az átalakuló infrastruktúrák, szolgáltatások és készségfejlesztések bevezetését.

 

Letölthető publikációk:

Az EU digitális stratégiájának értékelése413 KBPDF dokumentum2024.09.30.

GROTIUS KÖNYVTÁR

ERASMUS & Co.

Studies on Political Islam and Islamic Political Thought

Európa és a világ

Az európai történelem eszméje

Az iszlám Európában

Európa és Ázsia. Modernizáció és globalizáció

Iszlám és modernizáció a Közel-Keleten

Nemzetközi
kapcsolatok
története
1941-1991

Új világrend? Nemzetközi kapcsolatok a hidegháború utáni világban

© 2025 Grotius