HUGO GROTIUS (Huig de Groot), a modern természetjogi felfogás és a modern politikai irodalom egyik megteremtője, aki a természet-jogon alapuló nemzetközi jog alapjait fektette le. »»
(NÉMETH ISTVÁN: Ausztria a 20. században. Az „életképtelen” államtól a „boldogok szigetéig”. Tanulmányok., Az osztrák út. Ausztria a 20. században. Összegzés és dokumentumok)
A magyar történészek mindezidáig nem kényeztették el az olvasókat Ausztria történetének megismertetésével, jóllehet a két ország 1867 és 1918 között államszervezetileg is kapcsolatban állt egymással. Szinte érthetetlen, hogy legutoljára közel harminc éve, 1984-ben jelent meg magyar szerzőtől könyv a szomszéd országról: Kerekes Lajosé (Ausztria hatvan éve. 1918–1978. Karl Rennertől Bruno Kreiskyig. Gondolat Kiadó, Budapest, 1984.), amelynek szemlélete felett azonban már elszállt az idő. Az Osiris Kiadó lefordítatta és megjelentette ugyan 1998-ban Erich Zöllner: Ausztria története című munkáját, a szerző azonban rendkívül röviden szól hazája 20. századi történetéről: az 1918 és 1988-ig tartó időszakról összesen 63 oldalon írt (371–434. o.). Paul Lendvai: Az osztrák titok. 50 év a hatalom kulisszái mögött (Sanoma, Budapest, é.n.) című könyve pedig az újságíró szemszögéből és személyes élményei alapján írta meg az Ausztria történetét, s nem adott teljes képet arról.
Ezért valódi tudományos újdonság a 25 magyar szerző 35 Ausztriáról szóló tanulmányát tartalmazó vaskos tanulmánykötet, amelyben Németh István, az egri Eszterházy Károly Főiskola egyetemi tanára és Fiziker Róbert, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa gyűjtött össze és adott közre.
Letölthető publikációk:
GROTIUS KÖNYVTÁR